Czy rezygnacja z produktów pszenicznych jest dobrym rozwiązaniem?

Pszenica jest jednym z najpowszechniej uprawianych zbóż na świecie, a jej mąka jest jedną z najczęściej używanych do produkcji żywności, od sosów po chleb, ale prawda jest taka, że z czasem coraz więcej osób staje się wrażliwych na to zboże, od nietolerancji po prawdziwe alergie.

Z tego powodu wiele osób, które dostrzegają korzyści w redukcji masy ciała po zaprzestaniu spożywania pszenicy, rozważa włączenie pszenicy do swojej diety, zmieniając ją na dietę osoby chorej na celiakię. Ale czy rzeczywiście tak dobrze jest przestać jeść pszenicę, czy to tylko moda?

Czy istnieje dobra i zła pszenica?

Wraz ze wzrostem liczby osób chorych na celiakię wielu ekspertów ds. żywienia uświadomiło sobie, że wraz z upływem czasu jakość spożywanej przez nas pszenicy uległa zmianie, a także, że istnieje pszenica dobra i zła. Dzieje się tak dlatego, że w wyniku masowej produkcji żywności, która rozpoczęła się w okresie rewolucji przemysłowej, niektóre produkty spożywcze, w tym pszenica, zostały zmodyfikowane genetycznie.

Większość obecnych upraw jest wynikiem intensywnych programów krzyżowania i modyfikacji genetycznych, które zmieniły strukturę białek pszenicy, tj. glutenu. Zmiany te wpływają na układ pokarmowy ludzi, powodując, że gluten jest czasem źle trawiony, co prowadzi do zmian w układzie odpornościowym, który uznaje to białko za obce i atakuje je. Abyśmy mogli strawić gluten, to bardzo kompletne białko musi zostać rozłożone na wiele kawałków, a kiedy zostaje rozłożone, uwalnia toksyczne peptydy, które są zbyt duże, aby mogły być stale wchłaniane przez jelito cienkie. Aby to sobie wyobrazić, musielibyśmy mieć żołądek podobny do krowiego, aby móc go prawidłowo strawić, ponieważ nasz organizm nie ma wystarczającej ilości enzymów, aby to zrobić.

Wady spożywania „złej” pszenicy.

  1. Przepuszczalność jelitowa.
  2. Zwiększone ryzyko chorób wątroby.
  3. Niedoczynność tarczycy.
  4. Astma.
  5. Choroba Leśniowskiego-Crohna.
  6. Niekorzystna dla osób cierpiących na autyzm i schizofrenię.
  7. Zaparcia i wzdęcia.

Korzyści z przejścia na „dobrą” pszenicę.

  1. Obniżenie poziomu cukru we krwi. Niektórzy chorzy na cukrzycę przestają chorować na cukrzycę w wyniku tej zmiany.
  2. Poprawa w przypadku takich chorób, jak zapalenie stawów, łuszczyca, przewlekłe zapalenie zatok i podrażnienie jelit.

 

Czy naprawdę trzeba zrezygnować z jedzenia pszenicy?

Odpowiedź brzmi: nie. Zdolność pszenicy do produkcji chleba polega na tym, że im więcej białka pszenicy (glutenu) zostanie użyte, tym bardziej puszysty będzie chleb, a zatem, tym lepiej będzie smakował. Dlatego też przemysł pszenny zmodyfikował genetycznie strukturę białka pszenicy tak, by była większa niż pierwotnie, co powoduje, że nasze organizmy reagują negatywnie na gluten. Jeśli tak jest, to dlaczego nie zaleca się zaprzestania spożywania pszenicy? Odpowiedź jest prosta: nie musisz przestać jeść pszenicy, musisz po prostu wiedzieć, jaki rodzaj pszenicy spożywasz. Musimy wybierać chleby, mąki, makarony i herbatniki, które są produkowane z nieuwodnionej pszenicy, czyli z pszenicy ekologicznej i starożytnych ziaren, takich jak orkisz czy kamut. Ten rodzaj pszenicy stał się popularny i można go znaleźć we wszystkich rodzajach supermarketów ze względu na jego liczne zalety, takie jak właściwości odchudzające i fakt, że jest w 100% zdrową opcją w porównaniu z rafinowanymi mąkami, które zwykle spożywamy w chlebie lub makaronie.

Ponadto ten rodzaj pszenicy zawiera ważne źródła witamin z grupy B oraz dużą ilość błonnika pokarmowego, który pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu jelit, a także żelazo, selen, magnez i przeciwutleniacze, które są niezbędne dla organizmu dorosłego, a zwłaszcza dla dzieci i osób starszych. Podobnie wiele produktów sprzedawanych w supermarketach, które nie zawierają glutenu, zawiera dużą ilość cukru i tłuszczów, które poprawiają ich smak, ale są bardzo szkodliwe dla zdrowia.

Alternatywy dla pszenicy

Jeśli jednak wiesz już, że chcesz przestać jeść to zboże, albo wręcz przeciwnie — nie tolerujesz go lub jesteś na nie uczulony, nie martw się, ponieważ istnieje wiele innych zbóż, którymi możesz zastąpić pszenicę, a które są równie pożywne i smaczne.

Ryż, gryka, kukurydza czy komosa ryżowa to tylko niektóre ze zbóż, które można spożywać i z których można przygotować własny chleb, herbatniki, spody do pizzy i ciasta. W internecie można znaleźć wiele przepisów dla celiaków, więc nie myśl, że jeśli nie jesz glutenu, musisz przestać jeść chleb czy makaron; wręcz przeciwnie, możesz zacząć próbować i włączać do swojej diety nowe dania i pyszne potrawy.