Stosowanie diety ketogenicznej to nowy trend, który według licznych zwolenników gwarantuje długofalowe efekty w walce z nadprogramowymi kilogramami. Na czym polega i czy na pewno jest bezpieczna dla zdrowia?
Słysząc po raz pierwszy o zasadach funkcjonowania diety ketogenicznej, trudno uwierzyć w jej skuteczność i bezpieczeństwo
Dekadę temu rekordy popularności święciła dieta Dukana, która polegała na spożywaniu dużej ilości białka i zredukowanych do minimum dawek węglowodanów. Ten ekstremalny sposób żywienia przynosił spektakularne efekty wśród osób, zmagających się z nadwagą, ale szybko został zdyskredytowany w środowisku dietetyków. Dostarczanie organizmowi ogromnej dawki protein miało bowiem obciążać nerki i powodować wieloukładowe szkody. Dziś triumfy święci inna, również dość ekstremalna dieta, która w centrum stawia tłuszcze.
Dieta ketogeniczna, bo o niej mowa, podbiła serca osób zmagających się z nadprogramowymi kilogramami, ale nie tylko – chwalą ją sobie również rodzice dzieci z ADHD, a jej skuteczność w łagodzeniu syndromu została potwierdzona naukowo. Czy dieta bazująca na tłuszczu może być skuteczna, a przy tym zdrowa?
Jak to możliwe, że jedząc tłuszcz, gubi się tłuszcz?
Wgłębiając się jednak bardziej w tajniki ketogenicznego jadłospisu, można trafić na pojęcie ketozy. To stan docelowy, w który wprowadza się organizm za pośrednictwem diety ketogenicznej. Wchodząc w niego, organizm z węglowodanów przerzuca się na inne „paliwo” – tłuszcz. Tym sposobem, spala nie tylko tłuszcze dostarczane mu w codziennej diecie, ale też te, które odłożyły się wcześniej w postaci tkanki tłuszczowej. To najszybszy i najbardziej efektywny sposób na opróżnienie komórek tłuszczowych, co sprawia, że tak wiele osób decyduje się na ketogeniczną dietę.
Dieta ketogeniczna – czy jest szkodliwa dla zdrowia?
Stan ketozy jest utrzymywany przez określony czas – do kilku tygodni. Organizm nie może cały czas funkcjonować w ten sposób – na dłuższą metę jest to dla niego wyniszczające. Osoby, które przebyły tę dietę, po jej zakończeniu zazwyczaj przechodzą na low-carb, która jest łagodniejsza, ale ułatwia utrzymanie spektakularnego efektu. Podczas wchodzenia w ketozę, wiele osób doświadcza objawów keto grypy. Nazwa wynika z faktu, że objawy tego zespołu dolegliwości przypominają te grypowe. Osoby, które go doświadczają, mogą czuć się zmęczone, osłabione, odczuwać bóle mięśni i nudności. W późniejszej fazie ketozy objawy te ustępują, będąc zastąpione poczuciem lekkości i dużym zastrzykiem energii oraz dobrego samopoczucia. Nie jest to jednak stan, który trwa wiecznie – jak już wspomnieliśmy, długotrwała ketoza jest dla organizmu wyniszczająca.
Dieta ketogeniczna niewątpliwie jest skuteczna, ale z pewnością nie sprawdzi się dla każdego. Przed jej zastosowaniem najlepiej skonsultować się ze specjalistą.
Nie rozumiem mody na dietę ketogeniczną. Dobra dieta to zbilansowana dieta, ale każdy może robić to, co zapragnie…